Kragenæs Marina Lystcamp
About the harbor
Velkommen til Kragenæs Marina ”Porten til Smålandshavet”.
Tag på dagsture med cykel og færge til en af de tre hyggelige ”æbleøer” Fejø, Femø eller Askø. Oplev de ”Lollandske alper”, det populære kunstmonument ”Dodekalitten”, gravhøjene og den skønne natur omkring. Proviantér i landsbyens købmand eller nyd god is, kaffe og lokale drikkevarer fra havnens ishus og nærtliggende restaurant.
Top faciliteter
Gæstesejlere er meget velkomne på grønne pladser. Indsejlingen er udvidet til 14 meter i bredden. Toilet og bad, køkken, WIFI, borde/bænke og grillplads alt sammen inkluderet i havnelejen. Der er legepladser, moon-cars, hoppepude, bade- og kajakbro m. krabbeleg. Der udlejes hytter, cykler, kano, kajak og SUP.
Frisk morgenbrød og marinediesel
Kragenæs Marina er et godt sted at ligge i læ for stærk vestenvind. Der tilbydes salg af marinediesel og friskbagt morgenbrød. I Kragenæs er også sejlklub, campingplads, café og spisested. Der er gode busforbindelser til købstæderne Nakskov og Maribo, som byder på mange oplevelser
Kontakt
Faciliteter
- Bad
- Grill
- Bådudstyr
- Autocamper
- Legeplads
- Toilet
- Cykeludlejning
- Slæbested
- EL
- Indkøb
- Vand
- Diesel
- Spisested
- Wi-Fi
- Vaskemaskine
- Tørretumbler
- Hjertestarter
- Gas
- Online havnepenge
Rates and payment
- Gæstesejlere: 0,00 m - 8,99 m — 195 kr.
- Gæstesejlere: 9,00 m - 11,99 m — 225 kr.
- Gæstesejlere: 12,00 m - 14,99 m — 265 kr.
Betaling med kreditkort, Betaling på havnekontoret, Betaling i automat ved havnekontoret, Betaling kontant, Betaling via MobilePay, Betaling online