Haderslev Sejl-Club (HSC) www.haderslevsejlclub.dk Tlf. 2144 8485

Når man efter en smuk sejltur ind ad Haderslev fjord kommer ind i havnebassinet, vil man umiddelbart efter bådeværftet X-Yachts på bagbords side møde Haderslev Sejl-Clubs broanlæg med det karakteristiske røde klubhus direkte ned til sivkanten.

Broanlæggene har næsten 200 havnepladser forsynet med el og vand og breddeangivelse af bådpladserne, og der er reserveret 10 pladser med indhalerliner umiddelbart foran klubhuset til gæstesejlere.

I øvrigt kan alle klubbens pladser benyttes af gæstesejlere, når de viser grønt. Haderslev Sejl-Club er medlem af Dansk Sejlunion.

Klubhuset og "Kabyssen" er delvist åbent, og de 3 grillpladser, hvoraf den ene er overdækket, ligger godt beskyttet på klubbens område, så de kan benyttes i al slags vejr. Klubhuset blev udvidet i foråret 2019 med en servicebygning på 73 m2 med nye toilet- og badeforhold inkl. to familierum og et handicaptoilet.

Der er også vaskemaskine og tørretumbler. Internet, el og vand er indeholdt i havnepengene. WIFI-kode og div. adgangskoder kan ses på kvitteringen. Der er automat til betaling af havnepenge og køb af havnekort til bad og brug af vaskemaskine og tørretumbler. Hjertestarter forefindes umiddelbart ved siden af toiletdøren. Spændende og godkendt legeplads findes lige ved siden af klubhuset.

Autocamperparkeringsplads er i sommerhalvåret indrettet på en del af vinterpladsen på adressen: Sydhavnsvej 1F, 6100 Haderslev. Tømmesteder for gråvand og toilet ligger i tilknytning til den nye servicebygning. Der er gratis lånecykler, hvis du vil se den smukke gamle by eller på indkøb.

VELKOMMEN!

Facilities

at Haderslev Sejl-Club
 • toilet icon på havneguide.dk
  Toilet
 • grill icon på havneguide.dk
  Grill
 • autocamper icon på havneguide.dk
  Camper
 • bad icon på havneguide.dk
  Shower
 • legeplads icon på havneguide.dk
  Playground
 • cykeludlejning icon på havneguide.dk
  Bike rental
 • kran icon på havneguide.dk
  Crane
 • indkøb icon på havneguide.dk
  Groceries
 • vaskemaskine icon på havneguide.dk
  Washer
 • tørretumbler icon på havneguide.dk
  Dryer

Restaurants

near the harbor

Everyday Sushi & Wok

Sydhavnsvej 1B
6100 Haderslev
Denmark

SuperBrugsen Bager / Nem Mad

Jomfrustien 40
6100 Haderslev
Denmark

Shell/7-Eleven Butik 421

Aarøsund Landevej 84
6100 Haderslev
Denmark

Kyllingehuset

Sønderbro 2B
6100 Haderslev
Denmark

McDonald's Haderslev

Teaterstien 5
6100 Haderslev
Denmark

RISTORANTE FIRENZE HADERSLE

Torvet 13
6100 Haderslev
Denmark

Pizza Top

Torvet 9
6100 Haderslev
Denmark

Ristorante Fratelli

Nørregade 6
6100 Haderslev
Denmark

Events

near Haderslev Sejl-Club

Attractions

near Haderslev Sejl-Club

Other harbours

near Haderslev Sejl-Club

Haderslev Lystbådehavn

Haderslev Sejlforening

Sønderballe Baadelaug

Aarøsund Lystbådehavn Amba

Aarøsund Fiskerihavn

Hejlsminde Lystbådehavn

Kalvø Havn

Aarø Havn

Bågø

Aabenraa Baad Club A.m.b.A.

Copyright 2024 © Havneguide.dk