Haderslev Sejl-Club (HSC) www.haderslevsejlclub.dk Tlf. 2144 8485
 
Når man efter en smuk sejltur ind ad Haderslev fjord kommer ind i havnebassinet, vil man umiddelbart efter bådeværftet X-Yachts på bagbords side møde Haderslev Sejl-Clubs broanlæg med det karakteristiske røde klubhus direkte ned til sivkanten.
 
Broanlæggene har næsten 200 havnepladser forsynet med el og vand og breddeangivelse af bådpladserne, og der er reserveret 10 pladser med indhalerliner umiddelbart foran klubhuset til gæstesejlere.
 
I øvrigt kan alle klubbens pladser benyttes af gæstesejlere, når de viser grønt. Haderslev Sejl-Club er medlem af Dansk Sejlunion.
 
Klubhuset og "Kabyssen" er delvist åbent, og de 3 grillpladser, hvoraf den ene er overdækket, ligger godt beskyttet på klubbens område, så de kan benyttes i al slags vejr. Klubhuset blev udvidet i foråret 2019 med en servicebygning på 73 m2 med nye toilet- og badeforhold inkl. to familierum og et handicaptoilet.
 
Der er også vaskemaskine og tørretumbler. Internet, el og vand er indeholdt i havnepengene. WIFI-kode og div. adgangskoder kan ses på kvitteringen. Der er automat til betaling af havnepenge og køb af havnekort til bad og brug af vaskemaskine og tørretumbler. Hjertestarter forefindes umiddelbart ved siden af toiletdøren. Spændende og godkendt legeplads findes lige ved siden af klubhuset.
 
Autocamperparkeringsplads er i sommerhalvåret indrettet på en del af vinterpladsen på adressen: Sydhavnsvej 1F, 6100 Haderslev. Tømmesteder for gråvand og toilet ligger i tilknytning til den nye servicebygning. Der er gratis lånecykler, hvis du vil se den smukke gamle by eller på indkøb.
 
VELKOMMEN!

Facilities

at Haderslev Sejl-Club
 • grill icon på havneguide.dk
  Grill
 • autocamper icon på havneguide.dk
  Camper
 • legeplads icon på havneguide.dk
  Playground
 • kran icon på havneguide.dk
  Crane
 • indkøb icon på havneguide.dk
  Groceries
 • cykeludlejning icon på havneguide.dk
  Bike rental

Restaurants

near the harbor

Mr. Fish sushi Aps.

Sydhavnsvej 1B
6100 Haderslev
Denmark

Turbåd Helene

Honnørkajen 1
6100 Haderslev
Denmark

Restaurant Ridehus

Sejlstensgyde 7
6100 Haderslev
Denmark

SuperBrugsen Bager / Nem Mad

Jomfrustien 40
6100 Haderslev
Denmark

STU Café Kom Ind

Bygnaf 14
6100 Haderslev
Denmark

HADERSLEV HANDELSSKOLES KANTINE

Kroghs Kobbel 2
6100 Haderslev
Denmark

Shell/7-Eleven Butik 421

Aarøsund Landevej 84
6100 Haderslev
Denmark

Haderslev Hus

Slotsgade 33
6100 Haderslev
Denmark

Events

near Haderslev Sejl-Club

Attractions

near Haderslev Sejl-Club

Other harbours

near Haderslev Sejl-Club
Copyright 2021 © Havneguide.dk