Fotograf
Hedestrik
Natur og Kultur

Uldworkshop i efterårsferien - Munkeruphus

Vær med til at filte et meget stort værk

Vidste du, at uld fra nordiske får ofte ligger ubrugt hen som et restprodukt, selvom det kan forvandles til smukke og holdbare tekstiler?
På workshoppen med Hedestrik inviteres du til at være med i skabelsen af et stort fælles vådfiltet værk. Vi arbejder med ulden som en lokal ressource og genopliver gamle håndværksteknikker, der tidligere har været festlige samlingspunkter i landlige lokalsamfund.

Kartebørster, fællesskab og vådfiltning

Sammen klargør vi den rå uld med kartebørster og vores hænder, inden fibrene lægges op til det store værk. Til sidst gør vi ulden våd og filter den gennem de bevægelser, vi skaber i fællesskab. Undervejs lærer du om uld, får og vådfiltning og får redskaber til selv at arbejde videre med teknikken.

Fokus på den nordiske uld med Hedestrik

Hedestrik arbejder for at sætte fokus på den nordiske uld, som i dag ofte går til spilde. Med udgangspunkt i vores uldkulturhus på Nørrebro undersøger vi uldens muligheder i et klimaperspektiv og arbejder med dogme- og fristrik som et alternativ til den kommercielle garn- og strikkeverden. Håndværket kræver ingen forudsætninger.

Adresse

Munkerup Strandvej 78
3120 Dronningmølle
Danmark

Telefon
+ 45 49 71 79 06
Email
kunst@munkeruphus.dk

Andre Natur und Kultur

i sejleruniverset Nordsjælland
Copyright 2026 © Havneguide.dk